18 lipca - wyjątkowy dzień wizyt w ramach projektu

W sobotę, 18 lipca br., już po raz trzeci w tym roku, gdańska oczyszczalnia ścieków otworzyła swoje progi dla wszystkich, którzy są zainteresowani jej pracą. Tym razem na teren oczyszczalni przybyły dwie grupy na godzinę 10:00 i godzinę 12:00.

Gości przybyłych o godz. 12:00 przywitał szczególny uczestnik wizyty Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz Serge Bosca Prezes spółki Saur Neptun Gdańsk będącej eksploatatorem oczyszczalni i Dyrektor ds. techniczno – operacyjnych Spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna będącej właścicielem obiektu i eksploatatorem Instalacji Termicznego Przekształcania Osadów ściekowych. Po słowach przywitania i przedstawieniu w zarysie historii systemu kanalizacyjnego naszego miasta, Prezydent poprowadził przybyłych gości przez poszczególne obiekty oczyszczalni.

Zarówno wizyta poranna jak i spotkanie Prezydenta z mieszkańcami na oczyszczalni, stały się okazją do podzielenia się inicjatywami miasta podejmowanymi dla dobra mieszkańców w obszarze wodociągowo-kanalizacyjnym, które w ostatnich latach są w dużej mierze dofinansowywane ze środków unijnych.

Wielkie wrażenie na odwiedzających zrobiły rozległe tereny, na których są one rozmieszczone. Zainteresowanie budziły stosowane metody oczyszczania oraz technologie, pozwalające na uzyskanie wysokich wskaźników jakościowych, którymi może szczycić się gdańska oczyszczalnia. Odwiedzający mieli okazję zobaczyć proces oczyszczania ścieków na różnych jego etapach oraz zapoznać się z jego przebiegiem, jak również poznać pracę nowoczesnej instalacji do zagospodarowania osadów ściekowych – produktów ubocznych procesu oczyszczania. Choć pogoda była upalna, to  zebranych interesowało np. to, czy ścieki zgromadzone w otwartych zbiornikach zimą nie zamarzają. Na wszystkie pytania natury technicznej i procesowej w części dotyczącej oczyszczalni odpowiedzi udzielał Stanisław Mikołajski, Dyrektor ds. Eksploatacji SNG S.A. Podobnie dużym zainteresowaniem cieszyła się Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów, tutaj przewodnikiem był Leonard Szczepański, Kierownik Działu Energetyki GIWK Sp. z o.o. W drodze powrotnej, goście zobaczyli również Zamknięte Komory Fermentacyjne oraz budynek Elektrociepłowni Biogazowej, w której biogaz pozyskiwany z rozkładu osadów ściekowych jest wykorzystywany do produkcji elektrycznej i cieplnej..

Dzięki projektowi Otwarta Oczyszczalnia, zorganizowanemu przez Miasto Gdańsk, Saur Neptun Gdańsk S.A. i Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną Sp. z o.o., od maja do lipca gdańską oczyszczalnię ścieków odwiedziło już ponad 50 osób. Najbliższa wizyta w ramach tego projektu odbędzie się 22 sierpnia. Będzie to ostatnia zaplanowana na ten rok możliwość obejrzenia Oczyszczalni Wschód. Zainteresowanych oczyszczalnią oraz tą nietypową wizytą zapraszamy na stronę internetową www.otwartaoczyszczalnia.pl, na której można znaleźć wiele ciekawych informacji oraz zgłosić chęć uczestnictwa w najbliższej wizycie.
Aktualności

Pierwsza w 2017 r. wizyta za Nami

czytaj dalej...

Pierwsza wizyta w ramach programu Otwarta Oczyszczalnia w sezonie 2016 za nami.

czytaj dalej...

Pierwsza edycja projektu zakończona

W sobotę 22 sierpnia odbyła się ostatnia z zaplanowanych na ten rok wizyty na terenie Oczyszczalnia Ścieków Gdańsk Wschód.
czytaj dalej...