ODWIEDŹ GDAŃSKĄ OCZYSZCZALNIĘ ŚCIEKÓW!

Wszystkie procesy, jakim poddawana jest zużyta przez nas woda,  będziemy mieli okazję poznać bliżej już wkrótce. Od sierpnia startuje projekt „Otwarta Oczyszczalnia”.

„Otwarta Oczyszczalnia” to wspólna inicjatywa Miasta Gdańska, Saur Neptun Gdańsk i Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej.
  W wybraną sobotę danego miesiąca, w okresie od sierpnia do września Oczyszczalnia Ścieków Gdańsk Wschód zostanie otwarta dla zwiedzających. Każdy mieszkaniec Gdańska, lub mieszkaniec innego miasta, którego interesuje tematyka oczyszczania ścieków może już dziś zapisać się na specjalnie przygotowaną wizytę. Organizatorzy stworzyli w tym celu dedykowaną stronę internetową. Strona umożliwia nie tylko zapisy na najbliższy termin zwiedzania, ale można na niej znaleźć również cały harmonogram wizyt w 2018 roku oraz wiele ciekawych informacji i materiałów multimedialnych na temat gdańskiej oczyszczalni i nie tylko.

W 2015 roku odbyła się pierwsza edycja projektu „Otwarta Oczyszczalnia”. Inicjatywa udostępniania Oczyszczalni zwiedzającym będzie kontynuowana również w kolejnych latach. - Zależy nam na tym, aby mieszkańcy mieli możliwość odwiedzania ważnych obiektów przemysłowych Gdańska. Oczyszczalnia Ścieków jest jednym z kluczowych elementów prawidłowego funkcjonowania miasta. Gdański obiekt przeszedł w ostatnich latach szereg modernizacji, dzięki czemu ścieki odprowadzane do Zatoki Gdańskiej charakteryzują się wysokim stopniem czystości, a gdańskie kąpieliska odzyskały swoją funkcję - mówi Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

W Gdańsku, w chwili obecnej, do miejskiej sieci kanalizacyjnej włączonych jest 98,8 % nieruchomości. Wszystkie ścieki kierowane są do Oczyszczalni Ścieków Gdańsk Wschód. Oczyszczalnia została wybudowana w 1976 roku, początkowo jako wyłącznie mechaniczna. W kolejnych latach była kilkukrotnie modernizowana w celu poprawy skuteczności procesu oczyszczania ścieków (m.in. proces został wzbogacony o kolejne stopnie oczyszczania, w tym biologiczny).

Terminy zwiedzania w 2018 roku: 25.08, 15.09.

Zwiedzanie możliwe dla osób powyżej 12-tego roku życia w grupach od 10 do maksymalnie 30 osób.

 

Oczyszczalnia Ścieków Gdańsk Wschód    fot. aeromedia.pl


Aktualności

Pierwsza w 2017 r. wizyta za Nami

czytaj dalej...

Pierwsza wizyta w ramach programu Otwarta Oczyszczalnia w sezonie 2016 za nami.

czytaj dalej...

Pierwsza edycja projektu zakończona

W sobotę 22 sierpnia odbyła się ostatnia z zaplanowanych na ten rok wizyty na terenie Oczyszczalnia Ścieków Gdańsk Wschód.
czytaj dalej...